Gotik (Gothic)

 • 3 sene ago
 • Posted in:Gotik, Stil Rehberi
 • 0
 • Gotik sanatı 12. yy’da Latin sanatına tepki olarak doğmuştur. Gotik tarzı, sanatın her yerinde görmek mümkündür. Edebiyat, resim, mimari ve müzik, kısacası, sanatın her evresine girmiştir.
  Gotik, içine kapalı karamsar bir hava taşıyıp herşeyi gri ve siyahın tonları olarak görmek diye açıklanabilir. Sanatın her dalında kendini gösteren, karanlık, kasvetli, korku verici ve ayni zamanda şatafatlı bir sanat akımıdır. Gotik, bir tarz olarak da düşünülebilir. İnsanların içinde bulunduğu psikolojik belki de felsefi durumun bir ürünüdür.
  Gotik tarz dediğimizde aklımıza gelen giyim stilinde siyah ve kısa deri etekler, uzun çizmeler, dantel parçalar, askeri tarz, metaller ve ipliklerle süslenmiş ceketler vardır. Ancak gotik kavramını tek tip şekilde açıklamak doğru olmaz. Gotik tarzın bir çok farklı çeşidi vardır.
  Victorian (Romantik) Goth : Genel olarak gotik kavramının insanlarda uyandırdığı görünüş victorian tarzıdır. 1800’lerde Edgar Allan Poe, Bram Stoker ve Mary Shelley ünlü korku ve bilim kurgu romanlarını yazdıklarında melankolik bir çağ yaşanmıştır. Bu romantik çağın etkileriyle oluşan victorian görünümü şu şekildedir: Korseler, uzun uçuşan etekler, kabarık kollu beyaz bluzlar, lüks kumaşlar (kadife, brokar, dantel, saten), boncuklu işlemeler ve abartılı mücevherler olmazsa olmazlarıdır. Victorian döneminde olduğu gibi soluk ten rengi ön plandadır. Victorian goth insanların ölüm ve karanlığın içindeki güzellikten etkilenmesiyle ortaya çıkmıştır. Dolayısıyla kıyafetler genellikle siyahtır, ancak az da olsa, koyu tonlarda kırmızı, mavi, mor, yeşil ve turuncular içerebilirler.
  victorian goth
  victorian-goth
  Endüstriyel Goth : İsminden de anlaşılacağı gibi endüstriyel kıyafetleri içerirler. Çivili, kopçalı, ve zincirli botlar, askeri ceketler, çivili, zincirli kot pantolonlar ve yine çivili zincirli aksesuarları içerir. Kumaşı deri, vinil, kot ve pamukludur. Siyah, yine ağırlıktadır. Ancak, yine bir parça pembe, yeşil, turuncu, gri ve kırmızı içerebilir.
   
  Cyber Goth: 1980’lerdeki bilim kurgu filmlerindeki gibi  gelecekteki dünyayı düşündüğümüzde cyber goth tanımı açıklık kazanıyor.  Bu tarzdaki kıyafetler başka bir dünyadanmış gibidirler. Yüz, gaz maskeleri, neon kıyafetler ve yüksek botları sayabiliriz.
  Cybergoth
  Punk Goth: Klasik punk stilinin gotik tarzla kombinasyonudur. 1970 ve 80’lerdeki müzik akımının etkisiyle oluşmuştur. Victorian tarzın aksine modern kıyafetler içerir. Kısa etekler, neon renkli aksesuarlar, ağ çoraplar ve diz üstü çizmeler vardır. Siyahla kombinlenmiş ekoseli desenler, bir parça okul kıyafeti havası verilmiş kıyafetlerden oluşabilen biraz kopuk bir tarzdır. Çivili bileklikler ve kemerler, dövmeler ve siyah makyaj da diğer özelliklerindendir.
  Desktop1
  Gotik Rock: Gotik rock, 1970’lerin sonlarında ortaya çıkmış bir rock türüdür. Gothic rock ve goth rock olarak da adlandırılır. Bu müzik türü aslen İngiliz punk rock ve post-punk akımlarının önderliğinde ortaya çıktı. Gotik rock, karanlık temalar, gothic horror gibi entelektüel, romantizim, varoluşçuluk ve nihilizm akımlarıyla uğraşır. Saygın grupların başında Bauhaus, The Cure,Siouxsie& the Banshees, The Sister of Mercy ve The Mission  gibi isimler gelir. Bu müzik türü gotik kulüpler, gotik moda, ve gotik dergileri beraberinde getiren yaygın gotik alt kültürüne yol açmıştır.
  gothic rock
  rock goth
  Gotik Metal: (gothic metal ve goth metal olarak da bilinir), bir heavy metal alt türüdür. Heavy metalin agresifliği ile gotik rock’ın karanlık ve melankolik atmosferini kombine eder. 1990’ların başında death/doom çıkışlı bir tür olarak ortaya çıkmıştır. Heavy metalin farklı türlerine gotik tarzın yedirilmesiyle müzikal açıdan kollara ayrılmıştır. Gotik romanlara dayanan şarkı sözlerinde de melodram ve kederden kişisel deneyimlere kadar birçok temaya rastlamak mümkündür.
  metal goth
  Rockabilly Goth: 1950’li yıllar Elvis Presley, Bill Haley and His Comets, and Chuck Berry gibi isimlerin Rockabilly hareketinin dönemidir. Rockabilly goth moda dünyasında kültürel bir fenomen haline gelmiştir. Erkeklerde deri ceketler, beyaz tişörtler ve dar kot pantolonlar, kadınlarda vücudu kaplayan elbiseler, naylon çoraplar ve topuklu ayakkabılar öne çıkmaktadır.
  rockabilly goth
  Gotik Lolita: Gotik ve lolita tarzlarının karışımıdır. 1990’larda Japonya’da ortaya çıkmıştır. Romantik Goth tarzına yakın bir tarzdır, ancak, daha genç bir görünüm vardır. Lüks materyaller kullanılır. Kombinezonlar, güneşten korunmak için şemsiyeler, özenlice hazırlanmış saç şekilleri ve bebeksi aksesuarlar bunlardan bazılarıdır.
  lolita goth

   lolita gothic

   

   

  Tags: , , , , ,